Strom jeli kácet do Mandžurska

Police nad Metují – Pro letošní vánoční strom se ve středu dopoledne vypravili pracovníci technických služeb a jeřábník Zdeněk Řehák do Mandžurska. Nebylo to však naštěstí až do tisíce kilometrů vzdálené oblasti severovýchodní Číny, ale jen pár stovek metrů od náměstí směrem na Bezděkov, na samý okraj Police nad Metují, kde místní tuto lokalitu nazývají právě Mandžurskem.

18.11.2016
SDÍLEJ:

Z Mandžurska na náměstí. Vánoční strom se blíží k místu před polickou radnici, kde nyní stojíFoto: Jiří Řezník

Plných 35 let rostl na zahradě Stanislava Bittnara smrk, který od středečního dopoledne stojí před polickou radnicí.

„Sám jsem ho sázel v roce 1981. Chlapi to počítali podle letokruhů na pařezu a taky jim vyšlo stáří 35 let," díval se Stanislav Bittnar jak se vzrostlý smrk uvázaný na rameni jeřábu vznáší nad jeho zahradou. „Sázel jsem ho jen tak, pro ozdobu. Bylo by škoda ho použít na otop," říká muž, který se do Police nad Metují přiženil z Machova.

Jak smrk ale narůstal, bylo s ním bylo víc práce. „Když je člověk starší, už mu spíš trochu vadí. Při sekání zahrady se pletou větve a tak," dodává.

Stanislav Bittnar nabízel smrk městu už před třemi lety, ale to se jim zdál ještě příliš mladý. „Letos už ale dozrál k tomu, aby zdobil náměstí," dívá se, jak jeřábník umísťuje pokácený strom na podvalník. „A za rok možná půjde i tenhle druhý," pokynul hlavou k dalšímu smrku, který roste v rohu zahrady.

SUNDAL BUDKU A NECHAL HO POKÁCET

Necítil při kácení stromu nostalgii? „Nooo… Vyfotil jsem si ho," odpovídá s úsměvem muž, který skoro celý život pracoval jako instalatér v někdejším Okresním stavebním podniku v Náchodě „Ale ještě před tím, než ho začali kácet jsem z něj sundal ptačí budku."

VĚTVE ZAPLNILI CELOU ULICI 17. LISTOPADU

Položený a uvázaný strom se pak vydal na zhruba 900 metrů dlouhou cestu směrem na Masarykovo náměstí. Mohutné větvoví zaplnilo celou ulici 17. listopadu po níž strom několik minut pomalu cestoval.

Na náměstí se opět ujal hlavní role jeřábník Zdeněk Řehák, a vánoční strom se opět vznášel ve vzduchu.

„V první řadě musím dodržovat všechny bezpečnostní předpisy," odpovídá s úsměvem jeřábník Zdeněk Řehák na dotaz, co všechno musí při takovéto akci řešit, a hned zmiňuje záludnosti, na něž si musí dávat při manipulování se stromem pozor. „Každý strom je nepravidelný. Není to běžné geometricky pravidelné břemeno," vysvětluje pozorujíc dění okolo zavěšeného kmenu. „Jak to Staníku vypadá?" zeptá se muže s motorovou pilou, který musí seříznout kmen do potřebného průměru, jenž se napasuje do otvoru v zemi. „Šlo by to o 4O cenťáků spustit níž?" žádá. „Jasně, že šlo," reaguje jeřábník a vyhovuje přání.

OŘEZAT, VYSTŘEDIT, USADIT… A ROZSVÍTIT

Visící strom klesne a několik lehkých ořezů kolem dokola upravuje kmen na požadovanou velikost. Ta se pro jistotu ověří šablonou, v níž je otvor o průměru 35,5 centimetrů. Teď už jen vystředit a usadit. „Tak jak – je to dobrý," ptá se trojice přihlížejících. „Víc tam," ukazuje jeden z mužů směrem k drogérii na spodní straně náměstí. „Anebo někam," vtipkuje.
Konečně stojí. Teď bude už jen čekat na slavnostní rozsvícení. K tomu dojde poslední listopadovou neděli při tradičním setkání na polickém náměstí.

Jiří Řezník

Autor: Redakce

18.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Vrátnice - domovník 12 000 Kč

Vrátní Do našeho týmu hledáme spolehlivou, zodpovědnou, pracovitou, dochvilnou a samostatnou osobu. Práce je vhodná pro osoby se zdravotním postižením OZP/TZP . Zkrácený úvazek 4 - 6 hod.

Stavebnictví - Betonář - Mzda 2 x měsíčně, 25-40t. 33 000 Kč

Betonář - mzda 2 x měsíčně, 25-40.000 Kč. Zhotovujeme zavlhlé betonové podlahy. Do našich paret hledáme chlapy, kteří se nebojí práce a chtějí si vydělat dobré peníze. Jedná se o týmovou práci. Ideálně se zednickou praxí.

Gastronomie - Vedoucí směny, hotovkář, minutkář 45 000 Kč

Provozovatel restaurací Praha 1 přijme pro své provozovny kuchaře na HPP, vedoucí směny - nástupní plat 40.000 Kč - po zapracování 45.000 Kč, hotovkář - nástupní plat 38.000 Kč, po zapracování 40.000 Kč, minutkář - nástupní plat 35.000 Kč, po zapracování 38.000 Kč, krátký/dlouhý týden. Pracovní smlouva a přihlášení na úřady samozřejmostí. Nástup možný ihned.

Potravinářství - Pekař slaného-sladkého pečiva 28 000 Kč

Antonínovo pekařství - malé řemeslné pekařství v Praze, hledá pro své nové provozovny, pekaře/ky slaného i sladkého pečiva. Jsme malá rodinná pekárna, velmi pěkné prostředí, směny 12h. krátký/dlouhý týden, denní i noční. Požadujeme chuť do práce a ochotu učit se. Nabízíme možnost ubytování, velmi zajímavý plat 24-30.000 Kč, veškeré příplatky, týden dovolené navíc, stravenky, zam. výhody, pečivo zdarma. Místo prac.: Antonínovo pekařství.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál