Peckovský strom byl pokácen a do Prahy putuje americkým truckem

Pecka, Praha - Vánoční strom pro Staroměstské náměstí v Praze byl v neděli dopoledne pokácen.

20.11.2016
SDÍLEJ:

Kácení peckovského stromu pro vánoční Prahu.Foto: DENÍK/Michal Fanta

Osmašedesátiletý smrk ztepilý, který vyrostl na kraji lesa nedaleko městyse Pecka v Královéhradeckém kraji do výšky jednatřiceti metrů, se zhoupl na jeřábu krátce po desáté hodině. Pražanům a návštěvníkům metropole ho věnuje rodina Wolfových na památku Františka Wolfa, majitele okolních lesů.

Smrk byl jedním z loňských tipů soutěže Hledá se strom, který každoročně vypisuje společnost Taiko, pořadatel Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. „Strom vyrostl na volném prostranství, je dobře rostlý a dostupný pro těžkou techniku. Podle výsledků dendrologů je zdravý a vhodný pro umístění v centru největších Vánočních trhů," upřesnil Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko, organizátora trhů.

Kácení, které proběhlo v 9 hodin ráno, se ujal český šampion v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček. Použil jednu z největších pil v České republice. „Na řezání a úpravu stromu jsem použil tentokrát tři pily. Ta největší s řezací lištou dlouhou jeden metr měla hodně práce. Strom byl totiž opravdu vysoký a bylo potřeba ho hodně krátit," vysvětlil Jiří Vorlíček. Pila Husqvarna 3120 XP se u nás běžně nepoužívá, často s ní naopak pracují dřevorubci v jihoamerických deštných pralesích.

Strom darovala Praze rodina Wolfových jako památku na Františka Wolfa, majitele okolních lesů, jehož předci sloužili v 19. století knížeti Karlu Janu Nepomuku Ferdinandovi Trauttmansdorfovi-Weinsbergovi. Po listopadu 1989 získal František Wolf v restituci lesy zpátky a až do letošního roku je spravoval. „Můj muž si přál, aby jeho strom udělal radost všem, kteří na Staroměstské náměstí během vánočních trhů zavítají. Takto mu splníme jeho přání, i když se ho už sám nedožil," uvádí Alena Wolfová. Strom pravděpodobně zasadil někdo z předků rodiny Wolfových, v níž žilo několik generací polesných.

Na místo kácení se přišlo podívat několik desítek místních občanů, kteří také tipovali v soutěži přesný věk stromu. Většina je hrdá na to, že strom pro hlavní město pochází právě z přilehlých lesů. „Jsem pyšná, že letošní strom dorazí do Prahu z naší Pecky, která je ostatně také historicky úzce propojená s událostmi v Praze. Vážím si toho, že pan Wolf tak nádherný strom nabídl, aby pomohl zviditelnit naše krásné městečko, perlu Podkrkonoší," řekla starostka Pecky Hana Štěrbová a dodala: „Je to pro nás jakési zadostiučinění, protože Kryštof Harant, nejvýznamnější pán na hradu Pecka byl dne 21. června 1621 mezi 27 českými pány na Staroměstském náměstí popraven. Letos jsme si připomněli 395 let od této neblahé události a právě letos na tom samém náměstí bude rozsvícen strom, který vyrostl v Pecce, v sídle Kryštofa Haranta, významného politika, cestovatele a hudebního skladatele," uzavřela Hana Štěrbová.

Smrk opět potáhne americký truck

Strom zkrátil Jiří Vorlíček na požadovanou bezpečnou výšku dvaadvaceti metrů a poté byl uložen na speciální tahač.

„Obnovujeme znovu tradici a strom proto do Prahy poveze americký tahač Kenworth. V plánu jsou dvě varianty cesty pro případ nesouměrného svázání stromu. Pokud by byl nízký, ale široký, jeli bychom přes Novou Paku. Pokud by byl vysoký a úzký, vydali bychom se přes obec Pecka a na Lázně Bělohrad. V obou případech se trasa spojí na silnici I/16 u obce Dřevěnice a dále pokračuje na Jičín a Prahu. Finální variantu zvolíme až těsně před odjezdem," upřesňuje Martin Švestka, zástupce přepravní společnosti Pavel Švestka, s. r. o. Souprava váží bez nákladu dvaatřicet tun, její celková délka je devětadvacet metrů a výška i šířka 4,8 metru.

Smrk ztepilý vztyčí organizátoři v noci z 21. na 22. listopadu na Staroměstském náměstí. Návštěvníkům trhů se poprvé rozsvítí v sobotu 26. listopadu 2016, kdy začnou Vánoční trhy. Zářit bude až do konce trhů, do 6. ledna 2017.

Orientační harmonogram přepravy stromu – neděle 22. listopadu 2016
1. První část – neděle 20. 11. 2016

Profesionální video internetové Naší televize najdete ZDE:

Obec Pecka

9.00 řezání stromu
10.00 – 14.00 vázání a zajištění stromu na podvalníku
Cca 14.30 odjezd soupravy z obce Pecka
Pecka – III/28440 – III/28420 – Bělá u Pecky – II/284 – Lázně Bělohrad – II/501 – Choteč – I/16

Pokračování cesty:

I/16 - Jičín – Sukorady – Mladá Boleslav - exit 44 nájezd D10 – exit 3 Praha Radonice – nájezd III/0113 – Do Čertous – Vlastiborská-logistický park - odstavení soupravy

Cca 19.00 příjezd soupravy do Horních Počernic do logistického areálu (zde bude strom uložen do dalšího pokračování).

2. Druhá část – pondělí 21. 11. 2016 (noc z pondělí na úterý) hlavní část přepravy bude v úterý 22. 11. 2016

Trasa přepravy:
Vlastiborská – Do Čertous – nájezd III/0113 – exit 3 nájezd D10 - Praha (Novopacká - Kbelská – Cínovecká – Liberecká – V Holešovičkách – Argentinská – Za Viaduktem - nábř. Kapitána Jaroše – nábř. Edvarda Beneše – Čechův most – protisměrem Curieových - Pařížská – Staroměstské náměstí)
00.30 odjezd z Horních Počernic
01.30 Pařížská – Staroměstské náměstí
02.00 postavení stromu na Staroměstském náměstí
Všechny uvedené časy se mohou posouvat v závislosti na aktuálních podmínkách (počasí apod.).
Celá cesta je naplánována v souladu s povolením Ministerstva dopravy.

Hana Tietze

Autor: Redakce

20.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Všeobecný/á administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Na Rovince 895, Ostrava - Hrabová, 720 00, Kontakt: osobně po předchozí domluvě (tel. 552 306 429, e-mail:tysonova.gabriela@swhitech.cz) na adrese pracoviště, , Náplň práce: vyřizování běžné administrativní agendy pro vedoucí pracovníky, , Požadujeme: korejský jazyk-C1, , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravu, penzijní připojištění. Pracoviště: Sungwoo hitech s.r.o., Na Rovince, č.p. 895, 720 00 Ostrava 20. Informace: Gabriela Tysoňová, +420 552 306 429.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Obchodní referent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do naší rozvíjející se firmy hledáme nového kolegu/kolegyni na pracovní pozici obchodního referenta na HP. Pracovní doba od 7 do 16 hodin, pondělí až pátek. Požadujeme minimálně středoškolské vzdělání s maturitou, znalost práce na PC – ekonomický systém Pohoda výhodou, samostatnost, profesionální chování a odolnost vůči stresu. Nabízíme: nástupní plat 20 000,- hrubého plus odměny na obratu, 20 dní dovolené, stravenky, práci v mladém kolektivu a možný pracovní i finanční růst. Svůj životopis s fotografií zasílejte na adresu prace@profi-union.cz.. Pracoviště: Profi - union, spol. s r.o., Petříkovická, č.p. 186, 541 01 Trutnov 1. Informace: Kateřina Enge, +420 773 552 266.

Doprava a logistika - Volné místo řidiče MKD - Liberec 45 000 Kč

Nabízíme volné místo řidiče MKD v naší rodinné firmě Inter Star Liberec s.r.o. Standardem je přidělené vozidlo zn. DAF v komfortní výbavě (velká kabina), stabilní zázemí malé solidní firmy, slušné jednání, férové mzdové podmínky, plánování v souladu s nařízeními 561/2006, AETR a Zákoníkem práce. Pracovní náplň je zajímavá a nestereotypní, automotive nejezdíme. Naše cesty vedou nejčastěji do Švédska a Itálie. Hledáme slušného, ochotného, zkušeného, spolehlivého a nekonfliktního řidiče

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 19 000 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Zdravotnický asistent (praktická sestra). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: čistý trestní rejstřík, obědy zdarma, možnost profesního růstu, zázemí stabilní firmy. Pracoviště: Seniorprojekt s.r.o. - 02, Náměstíčko, č.p. 53, 691 25 Vranovice. Informace: Kateřina Řezníčková, +420 733 743 196.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál