Podle Dany Kalinové z pelhřimovského Domu dětí a mládeže (DDM), která zajišťuje mikulášskou nadílku v části Pelhřimova, nechávají rodiče objednávky známé trojice na poslední chvíli. „Každoročně obejdeme zhruba dvacet rodin s malými dětmi. Zatím si jich nás rezervovalo čtrnáct. Většinou ale Mikuláše s čertem a andělem začnou shánět tak týden předem, takže ty správné fofry teprve očekáváme," informovala Dana Kalinová.

Prozradila také, že v pondělí 5. prosince dopoledne vyrazí s partou Mikuláše, kterou tvoří především vysokoškoláci, za dětmi do všech čtyř mateřských škol v Pelhřimově. „V 16 hodin pak začneme obcházet rodiny," dodala Kalinová.

V domácnostech se pak onen večer mikulášská parta z DDM chová tak, jak si to rodiče předem domluví. „Někteří rodiče nám pro své dítko nechají balíček za dveřmi. Jiní, než zazvoníme, za námi ještě přijdou a řeknou, jestli chtějí, aby šel dovnitř spolu s Mikulášem 
a andělem i čert. Někteří rodiče, kteří chtějí své děti odnaučit nějakému zlozvyku, nám dají papírek, který si založíme do knihy hříchů a na zlozvyk potom upozorníme," uvedla několik příkladů Kalinová.

Skupina Mikuláše, čerta a anděla v čele s Jaromírem Vytopilem, která navštěvuje rodiny v Pelhřimově 5. prosince již třicet let, letos za dětmi nejspíš nepřijde. „I přesto, že jsem vybaven a připraven, tak si myslím, že letos za dětmi nepůjdeme," prozradil Jaromír Vytopil.
Záležet prý ale bude především na zájmu rodičů. „Zatím se nám přihlásily pouze dvě rodiny. Už loni byl zájem tak malý, že se nevyplatilo jít, protože je k tomu potřeba nějaká ta výprava, výbava a čas. Ještě uvidíme, jak to bude letos. Řekl bych, že se rozhodneme v pondělí za týden," dodal Vytopil.

V Humpolci bude malé děti jako již tradičně obcházet mikulášská trojka, která od rodičů objednávky ještě přijímá. „Zatím se nám přihlásilo devět rodin. Už čtvrtým rokem obcházíme za večer patnáct rodin," informoval Roman Šimek 
z mikulášské trojky.
Některé rodiny nejen 
z okresu míří v podvečer 
5. prosince do centra dění, kde je pro malé raubíře připraven čertovský program s mikulášskou nadílkou. „Pro Vítka jsem zatím Mikuláše nesháněla, jsou mu zatím tři roky, takže by z toho stejně nic neměl," řekla Nela Kyselová z Pelhřimova.