Tunový obr dorazil na náměstí v Rakovníku bez problémů

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Pracovníci firmy Arborea dopravili vánoční strom na Husovo náměstí v Rakovníku. Zhruba třináctimetrový smrk pichlavý o váze 1100 kilogramů tam doputoval ze sídliště Na Zátiší od bytového domu naproti benzinové pumpě, kam ho asi před pětatřiceti lety zasadili obyvatelé sídliště. Musel pryč, protože překážel inženýrským sítím.

22.11.2016
SDÍLEJ:

Doprava a stavění stromu na Husově náměstí v RakovníkuFoto: Deník/Šárka Hoblíková

Celá akce začala v osm hodin ráno, kdy městská policie zčásti u pumpy uzavřela Plzeňskou silnici a řídila tu dopravu. Nejprve se smrk u paty odvětvil, po té z plošiny uvázal zhruba ve dvou třetinách na pevné lano a pověsil na jeřáb. Pak ho Jiří Burger odřízl.

Jeřábník strom vyzdvihl a nad silnicí opatrně položil na zem na připravené podpěry, samozřejmě za asistence dalších pracovníků. Na zemi chlapi strom převázali na dva úvazky zhruba v první a třetí třetině kmene, aby mohli strom naložit pomocí jeřábu na připravený přívěs za nákladním automobilem.
Strom pořádně přivázali popruhy a ten pak mohl odjet na náměstí.

'Šlo to pěkně'

Šlo to ráz na ráz, chlapi si to také pochvalovali: „Dneska to šlo pěkně. Obyčejný smrk se lépe nakládá, ten stříbrný je křehký a lámou se mu snadno větve." Na náměstí se strom bez dopravních problémů dostal z protisměru kolem Pražské brány. Výběrčí budku objel podél mateřské školky.

Provoz na u Tylova divadla křižovatce ještě řídili městští policisté. Byl slabý. Právě proto se už řadu let strom dováží na náměstí v neděli, kdy je ve městě na silnicích klid. Na náměstí strom jeřáb vyzdvihl a zasunul zkusmo do připravené díry. Po úpravě kmene pilou ho chlapi v díře ustavili a zaklínovali.

Červená a zlatá

Zdobit se bude v průběhu týdne. Nejdříve se na něj pověsí světla. Strom bude letos červeno-zlatý. Na vánoční výzdobu má letos město vyčleněno částku dvě stě padesát tisíc korun. Je to suma stejná jako loni a schválilo ji zastupitelstvo města.

„Je do ní zahrnuto pokácení stromu, dovoz, postavení a ozdobení stromu na Husově náměstí. V ceně je výměna žárovek ve světelných řetězech, ale i následný úklid všech ozdob," vypočítávala tisková mluvčí města Alida Štulajterová.

Kompletní výzdoba

Výzdobu zajišťuje firma Arborea a Erimp. Kromě stromu na Husově náměstí výzdoba zahrnuje navěšení věnců na lampy veřejného osvětlení, instalování světelných ozdob na lampy veřejného osvětlení na Husově náměstí, nasvícení Vysoké brány a Pražské brány, ozdobení akátů na Husově náměstí, výzdobu budovy radnice, stromů u kostela, kulturního centra, ozdobení vánočního stromu u odboru dopravy, osvětlení všech přilehlých ulic k Husově náměstí.

Na strom byly letos přikoupeny zlaté ozdoby. Nová jsou led světla na stromech před kostelem.

Autor: Šárka Hoblíková

22.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál