Celá akce začala v osm hodin ráno, kdy městská policie zčásti u pumpy uzavřela Plzeňskou silnici a řídila tu dopravu. Nejprve se smrk u paty odvětvil, po té z plošiny uvázal zhruba ve dvou třetinách na pevné lano a pověsil na jeřáb. Pak ho Jiří Burger odřízl.

Jeřábník strom vyzdvihl a nad silnicí opatrně položil na zem na připravené podpěry, samozřejmě za asistence dalších pracovníků. Na zemi chlapi strom převázali na dva úvazky zhruba v první a třetí třetině kmene, aby mohli strom naložit pomocí jeřábu na připravený přívěs za nákladním automobilem.
Strom pořádně přivázali popruhy a ten pak mohl odjet na náměstí.

'Šlo to pěkně'

Šlo to ráz na ráz, chlapi si to také pochvalovali: „Dneska to šlo pěkně. Obyčejný smrk se lépe nakládá, ten stříbrný je křehký a lámou se mu snadno větve." Na náměstí se strom bez dopravních problémů dostal z protisměru kolem Pražské brány. Výběrčí budku objel podél mateřské školky.

Provoz na u Tylova divadla křižovatce ještě řídili městští policisté. Byl slabý. Právě proto se už řadu let strom dováží na náměstí v neděli, kdy je ve městě na silnicích klid. Na náměstí strom jeřáb vyzdvihl a zasunul zkusmo do připravené díry. Po úpravě kmene pilou ho chlapi v díře ustavili a zaklínovali.

Červená a zlatá

Zdobit se bude v průběhu týdne. Nejdříve se na něj pověsí světla. Strom bude letos červeno-zlatý. Na vánoční výzdobu má letos město vyčleněno částku dvě stě padesát tisíc korun. Je to suma stejná jako loni a schválilo ji zastupitelstvo města.

„Je do ní zahrnuto pokácení stromu, dovoz, postavení a ozdobení stromu na Husově náměstí. V ceně je výměna žárovek ve světelných řetězech, ale i následný úklid všech ozdob," vypočítávala tisková mluvčí města Alida Štulajterová.

Kompletní výzdoba

Výzdobu zajišťuje firma Arborea a Erimp. Kromě stromu na Husově náměstí výzdoba zahrnuje navěšení věnců na lampy veřejného osvětlení, instalování světelných ozdob na lampy veřejného osvětlení na Husově náměstí, nasvícení Vysoké brány a Pražské brány, ozdobení akátů na Husově náměstí, výzdobu budovy radnice, stromů u kostela, kulturního centra, ozdobení vánočního stromu u odboru dopravy, osvětlení všech přilehlých ulic k Husově náměstí.

Na strom byly letos přikoupeny zlaté ozdoby. Nová jsou led světla na stromech před kostelem.