„Víš, že co se nepovede, to nepustíme do pece. Nejde jen o chuť, ale i o vzhled a váhu," upozorňuje učitelka odborného výcviku Marcela Plánková učnici Evu Michalovou. Té se totiž moc nedaří rukama válet úzké kousky těsta a dávat jim charakteristický tvar vanilkových rohlíčků. „Celý den nás ale nenechají dělat to samé," utěšuje se žákyně Střední školy prof. Zdeňka Matějčka z Ostravy-Poruby. Praxi má se spolužáky ze tříd PV3 a C2 na klimkovickém odloučeném pracovišti, které vzniklo před dvaceti lety.

Eliška Šimíčková zde působí celou tu dobu a odhaduje, že každé Vánoce znamenají okolo šesti set kilogramů cukroví. „Domácího! Tady se dělá přesně podle původních technologických postupů. Nepeče se ze sypkých směsí, těsta se poctivě míchají. Na rozdíl do velkých výroben nenahrazujeme máslo jinými tuky," podotýká technicko-hospodářská pracovnice.

Žákům a žákyním denně v průměru projde rukama asi půldruhého kilogramu vánočního čajového pečiva. Čajovek, jak mu tady říkají. Miroslav Záruba si dává záležet pod dohledem učitelky odborného výcviku Zuzany Bílkové nad zdobením krémových laskonek. Vedle dělají linecké cukroví (třené, marmeládové i čokoládové s alžírskou kávou), úly se směsí z vlašských ořechů, kokosové kuličky a kmeny, vaflové čtverečky, vanilkové rohlíčky, trubičky s likérovou náplní…

„Jednou se jim podařilo dát do krému sůl místo vanilkového cukru, výsledný výrobek proto nebyl sladký, nýbrž slaný," vzpomíná další učitelka odborného výcviku Jana Václavková.

O učňovské cukroví z Klimkovic je, jak upozorňuje, každopádně velký zájem. Žáci a žákyně odměňovaní místo výplaty známkami (kapesné mívají dvakrát do roka) pečou jak pro potřeby školy, tak jejího malého obchůdku a plní i zakázky zavedených klientů.

„Kilogram máme za 200 korun, což je pro lidi lákavá cena. Mnozí obětují peníze za jízdu autem či autobusem za naším cukrovím," tvrdí Jana Václavková s tím, že jednorázoví zákazníci mají většinou smůlu. Jednoduše se už na ně nedostane!

Dny otevřených dveří
V pondělí napečené cukroví má trvanlivost minimálně tři týdny, což je více než dostačující pro jeho upotřebení na Dny otevřených dveří Střední školy prof. Zdeňka Matějčka. Ty se uskuteční v pátek 9. prosince (v době od 8.30 do 17 hodin) a v sobotu 10. prosince (8.30 až 12) v sídle školy v ulici 17. listopadu 1123/70. Návštěvníky čeká nejen ochutnávka cukroví, získají především informace o nabízených studijních a učebních oborech.