CO ŘÍKAJÍ LIDÉ NA VÁNOČNÍ HRNÍČKY SI PŘEČTĚTE V SOBOTNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ BRNĚNSKÉHO DENÍKU ROVNOST.

Vánoce? Jedině s litím olova a štědrodenním půstem

Zatímco spousta lidí se před Vánoci tlačí 
v přeplněných nákupních centrech při shánění dárků a jídla, Martina Zitová-Košvancová z Nemojan na Vyškovsku si užívá předsváteční období bez stresu. Každou neděli zapaluje svíčky na adventním věnci, s rodinou zpívá koledy a chodí do kostela.

V dětství některé vánoční tradice doma s rodinou dodržovala, ale k většině si našla cestu až v dospělosti poté, co založila vlastní rodinu. „Před dvěma lety jsem začala navštěvovat seminář Svátky 
a tradice a tam se prohloubil můj vztah k tradičnímu pojetí Vánoc a dozvěděla jsem se 
o nich něco víc," říká sedmatřicetiletá žena.

Když před časem pracovala v lesní mateřské škole, nabyla dojem, že dodržování tradic v každém ročním období patří k jejímu stylu života. „Věřila jsem, že musím nejprve prožívat a pak uvěřit tomu, co chci předat dětem. Až potom k tomu můžu vést ostatní," svěřuje se. Právě to byl hlavní důvod, proč se o zvyky začala zajímat a přihlásila se na seminář.

Dnes s rodinou o Vánocích rozkrajují jablka, pouštějí po vodě lodičky ze skořápek vlašských ořechů, zdobí stromeček, chodí na mše do kostela nebo lijí do vody rozžhavené olovo. „Taky chodíme do lesa, kde necháváme v krmelcích potravu pro zvířata. Tuhle tradici mají naše děti úplně nejradši," usmívá se Zitová-Košvancová.

Štědrý večer tráví s manželem a svými dětmi. „Po večeři rozbalíme dárky, které přinesl Ježíšek a společně vyrazíme na půlnoční mši," doplňuje. O svátcích pak chodí na návštěvy k příbuzným.

Tradičního kapra ale na štědrovečerní tabuli nepodává. „Jsem vegetariánka, takže kapra ani řízky nejím. Děti 
s manželem ho mají rádi a dají si ho vždycky k obědu 
u mých rodičů, za kterými chodíme druhý den," přibližuje žena.

V dodržování tradic ji manžel podporuje, v postoji 
k Vánocům si rozumí. „Snažíme se ke zvykům vést i děti, myslíme si, že je pěkné si svátky připomínat tradičně 
a zachovat tak jejich kouzlo 
v takové podobě, ve které ho prožívali naši předkové," vysvětluje.

Každý rok na Štědrý den také dodržuje půst. „Nejím nic od rána až do štědrovečerní večeře. Tuhle tradici držím ale z rodiny jen já. Děti s manželem jedí normálně," doplňuje Zitová-Košvancová.

Pro ni i její rodinu jsou staré vánoční zvyky něco, bez čeho by si svátky nedokázali vůbec představit. „Vánoce se mají trávit s rodinou, každý by se měl na nějakou dobu zastavit a užít si chvilku klidu, lásky a pohody. Je škoda, že se to ze společnosti poslední roky vytrácí a lidé tak prožijí spoustu času ve stresu. Zapomínají, co je na tomto období úplně nejhezčí," lituje.

MICHAELA ČERNÁ

TÉMATICKOU STRANU VÁNOCE VERSUS KONZUM NAJDETE V SOBOTNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ BRNĚNSKÉHO DENÍKU ROVNOST.