V rakovnické Brance to zavonělo předvánoční pohodou

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Ten, kdo chtěl v Rakovníku své blízké podarovat milým rukodělným dárkem, určitě si nenechal ujít páteční Pohodu v Brance. Už pošestnácté tu nabízeli své výrobky lidé, kteří mají kořeny na Rakovnicku. Právě to je pravidlem pořádání tohoto jarmarku.

17.12.2016
SDÍLEJ:

Pohoda v BranceFoto: Deník/Šárka Hoblíková

To za pořadatele potvrdila ředitelka Městské knihovny v Rakovníku, Milena Křikavová: „Zájem o účast je veliký. Řemeslníci nám volají dlouho dopředu, ale my se snažíme tu mít už stálé organizace i jednotlivce, hlavně školy místní i z okolí."

Pokaždé se ale pořadatelé snaží připravit něco nového. Letos si tu lidé mohli poprvé vybrat šperky až od Ostravy. Jejich tvůrkyně ale pochází z Rakovníka a má tu hluboké kořeny. Velkou radost mají pořadatelky z účasti šikovných žen, které například háčkují vánoční ozdoby.

Perníčky, mufiny, ozdobné lžičky a další nabízely dívky Tereza, Aneta, Valentýna, Míša a Katka z 3. Základní školy. „Včera jsme při umělecké tvorbě pekli mufiny. Perníčky pekly holky s paní učitelkou při kuchyňkách. Kromě toho jsme vyráběli keramické kachle. Co uděláme, navrhla paní učitelka a my jsme se přidali. Moc nás to bavilo, ale nejlepší bylo ochutnávání," přiznaly se dívky.

Stánek německých přátel

Skořicí a punčem to zase vonělo u stánku německých přátel z družebního města Dietzenbach. Nabízeli dětský punč bez alkoholu, tradiční štolu, teplé jablečné víno nebo chléb se sádlem. Maminky a babičky pro Mateřské centrum Paleček zase připravily ozdoby, svícny, ozdoby, pouzdra na tužky, šperky a další drobnosti, které se přijímají do komisního prodeje.

Dále se tam dalo narazit na žáky 2. Základní školy Rakovník, rakovnické speciální školy, obyvatele ze statku Na Jívě v Petrovicích. Určitě jste pro vůni nemohly minout stánek s vánočními františky z Lužné.

Antikvariát městské knihovny

Ani letos nechyběl antikvariát městské knihovny. Tentokrát si lidé ale pro knihy zašli do krámku, kde přechodně sídlilo infocentrum. Prostor tak poskytl v předvánočním hemžení příjemnou oázu klidu. Knihy tu byly k mání za deset korun.

Užít si krásnou domáckou atmosféru do Branky přicházeli nejen jednotlivci, ale i celé školy a školky. Zavítali sem i studenti rakovnického gymnázia. „Zajdeme sem pokaždé. Je to tu milé, předvánoční. Žáci to vítají, pokaždé si tu koupí drobné dárky a protáhnou se," řekla učitelka Marie Mánková.

Od prvního ročníku městské knihovně s jarmarkem pomáhá Domov Ráček. Tehdy v Brance stály čtyři stánky, hrálo se tu divadlo, koncertovalo a podobně. To by dnes pro obrovský zájem nebylo vůbec možné.

Autor: Šárka Hoblíková

17.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 15 000 Kč Vychovatelé pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami vychovatel - speciální pedagog. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 27940 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Odborná a pedagogická způsobilost podle zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a změně některých zákonů, asistentak pedagoga speciální třídy pro žáky se zdravotním postižením na 0,75 úvazku. Pracoviště: Základní škola, blatná, holečkova 1060, Holečkova, č.p. 1060, 388 01 Blatná. Informace: Radka Kocúrová, +420 383 422 881. Služby - Úklid servisu 18 000 Kč Do společnosti Auto Jarov hledáme nové kolegy/kolegyně na pozici pracovník/pracovnice úklidu. Náplní práce je zajištění čistoty autosalonů a sociálního zařízení. Pracuje se na směny po-pá ranní: 6.00-14.30hod. a 1x do týdne odpolední: 6.00-18.00h. a 1x sobota do měsíce 7.00-14.00hod. Možnost kratšího úvazku i práce na dohodu (128 Kč/h). Zdravotnictví - Pečovatel, ošetřovatel 20 000 Kč Hledáme pracovníky na pozice pečovatel - pracovník v sociálních službách, pro naše zařízení Domov se zvláštním režimem - Telč. 12hodinové směny (denní, noční). Technika a elektrotechnika - Technik kolejových vozidel 33 300 Kč Společnost Rail clinic s.r.o. přijme do svých řad zaměstnance pro pozici technik oprav pro mobilní servis nákladních vagonů. Předchozí znalost kolejových vozidel, řidičský průkaz a svářecí průkaz výhodou. Nástup možný ihned.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál