Vánoce na Moraváku v Brně: místo stromu světla, dřevěné stánky nahradí šapitó

Brno /FOTOGALERIE/ – Zábava pro všechny věkové kategorie. Z takového konceptu vychází letošní program vánočních trhů na Moravském náměstí. Návštěvníky nezaskočí ani špatné počasí. Vánoční punč si totiž dají pod střechou. Na Zelný trh se zase mohou nechat dovézt vánoční tramvají.

22.11.2016
SDÍLEJ:

Dominantou vánočních trhů na Moravském náměstí letos bude vánoční strom vytvořený ze světelných řetězů. Pod ním si lidé objednají nápoje ve venkovním baru. Další novinkou je pětice šapitó.Foto: DENÍK/Attila Racek

Dřevěné stánky s občerstvením, které jsou na trzích v centru města běžné, ale lidé na Moravském náměstí letos neuvidí. Většina programu se bude odehrávat pod střechou některého z pěti šapitó. „V průběhu dne se bude program měnit. Dopoledne bude orientovaný na rodiny. Ve stanech proto budou k vidění řemeslné ukázky, například obrábění různých materiálů. Večer si uvnitř užijí večírky dospělí," popsal program architekt Ondřej Chybík, který novou podobu trhů navrhoval. Speciálně pro děti organizátoři představí funkční model dieselového vláčku.

Adventní atmosféra na Zelném trhu se stejně jako loni ponese v tradičním duchu. „Tomu bude odpovídat i nabídka prodejců. Dvě třetiny z nich představí řemeslné výrobky. Letos jsme navíc poupravili rozložení stánků, aby bylo víc prostoru pro návštěvníky," popsal radní Brna-středu Petr Kalousek, který má na starosti kulturu.

Pořadatelé letos také usilovali o to, aby měly všechny stánky jednotný a více estetický vzhled. „Chtěli jsme se vyvarovat například papírových cedulí v igelitu. Všem stánkařům jsme proto dali křídové tabule, na kterých mohou prezentovat svou nabídku," poznamenala Eva Skácelová z agentury Promo Planet, která Advent na Zelňáku pořádá.

Oběma náměstím budou dominovat vánoční stromy. Zelný trh ozdobí sedmnáct metrů vysoký smrk. Ze stromu na Moravském náměstí ovšem jehličí padat nebude. Jeho siluetu vytvoří světelné řetězy připevněné na stožáru uprostřed parku. „Pod ním bude otevřený bar, kde si návštěvníci dají třeba své oblíbené nápoje z Baru, který neexistuje," doplnil Chybík.

K vánoční atmosféře v brněnských ulicích letos přispěje i dopravní podnik. V době konání trhů na koleje vypraví speciální tramvaj ozdobenou vánočními světly. Pojede jen v době výluky na náměstí Svobody, tedy od čtyř odpoledne do devíti do večera, a cestující s ní objedou okruh v centru města.

Autor: Hana Florianová

22.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál