Na příchozí od odpoledních hodin čekal bohatý doprovodný program. Letošní novinkou byla Ježíškova pošta. „Dětem jsme rozdali celkem 585 koresponden­čních lístků, které hned v pondělí odešleme do Božího daru," uvedla mluvčí radnice Andrea Vojkovská.

O den později, o první adventní neděli se rozsvítil strom také na Masarykově náměstí. V centru Ostravy zároveň poslední listopadový víkend odstartovaly tradiční trhy, které potrvají do 23. prosince.

„Každodenně si lidé budou moci užít bohatý program přinášející atmosféru Vánoc. Ten bude prokládán koncerty známých umělců. Stejně jako v minulých letech budeme na náměstí bruslit. Co se týká sortimentu stánkového zboží, při výběru prodejců jsme se snažili upřednostnit tradiční vánoční zboží," řekla starostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová.

První adventní nedělí začíná měsíční příprava na Vánoce a podle křesťanské tradice rovněž nový liturgický rok.

K TÉMATU

Lidé rozsvítili první svíčku na adventním věnciAdvent je pro věřící obdobím duchovní přípravy na Vánoce, rozjímání a dobročinnosti. Pro velkou část Čechů ale znamená spíše než dobu ztišení období nákupů, pečení cukroví nebo předvánočního úklidu. Mnozí ale využijí dobu před svátky také k návštěvám adventních koncertů, výstav, mší či trhů nebo k vánoční výzdobě svého domova. 

Rozsvícení svící nepřímo navazuje na židovskou tradiciSlovo adventus - příchod - znamená v křesťanském pojetí příchod Mesiáše uskutečněný narozením Ježíše Krista a slavený o Vánocích. První počátky slavení adventu se objevují v jižní Galácii, tedy dnešním Turecku, a ve Španělsku koncem 4. století. Od 12. až 13. století je advent začátkem liturgického roku.
Rozsvícení svící na adventním věnci nepřímo navazuje na židovskou tradici starou 2000 let - na slavení svátků světel zvaných Chanuka. Na židovských chanukových svícnech se rozsvěcuje postupně osm světel. Letos začne tento židovský svátek 25. prosince.