Vánoce v čase prababiček připomíná výstava v Polabském muzeu v Poděbradech

Poděbrady /FOTOGALERIE/- Perníkářská tradice, staré vánoční ozdoby, staré hračky a betlémy. Také ozdobený vánoční stromek v kuchyni chudší domácnosti i v pokoji bohatší měšťanské rodiny. Tohle vše tvoří příjemnou, lehce nostalgickou atmosféru výstavy, za kterou se může návštěvník v těchto dnech vydat do Polabského muzea na Palackého ulici v Poděbradech na Nymbursku.

11.12.2016
SDÍLEJ:

Výstava Vánoce v čase našich prababiček v Polabském muzeuFoto: DENÍK/Ivana Šmejdová

„Letošní výstavu s vánoční tematikou jsme udělali spíš víc na koukání než pro poučení. Základem jsou dva interiéry, které nás přenesou o 100 až 120 let zpátky. Nahlédneme do kuchyně ze začátku 20. století, kterou tehdy mohl obývat běžný obyvatel Poděbrad, mistr sklář, proti tomu je tu honosnější interiér, dejme tomu z domácnosti Jana Hellicha (1850 - 1931, farmakolog, přírodovědec, archeolog, zakladatel muzea, vlastivědný pracovník a starosta v Poděbradech, pozn. red.)," přiblížil expozici Jan Vinduška, ředitel Polabského muzea v Poděbradech.

„Přidali jsme staré vánoční ozdoby a nechybějí betlémy. Vystavujeme tu například betlém z 19. století, který máme zapůjčený z pozůstalosti probošta Františka Lukeše. Výstavu doplňují staré hračky, které jsou zajímavé zejména pro děti. Přední sál je pak věnovaný perníkářství, které je s Vánocemi úzce spojené," doplnil Jan Vinduška s tím, že výstava je otevřená denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin až do 15. ledna.

Autor: Ivana Šmejdová

11.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál