Od pátku se lidé na Českolipsku mohli ponořit do adventní nálady. Výběr předvánočních akcí byl opravdu pestrý.

Kdo vyrazil v pátek do Mimoně, mohl už z dálky spatřit nádherný vánoční strom, pod nímž se po 16. hodině začalo zpívat a nechyběly ani stánky s vánočním zbožím a občerstvením.

Stovky lidí se přišly podívat na Zahájení adventu na náměstí v Novém Boru. Z nejvyššího patra kostela se snesli andělé přes celé náměstí a lidem rozdávali štěstí. Letos se poprvé v hábitu anděla objevila také odvážná mladá žena. Ochotnický spolek vytvořil živý Betlém, kam děti přicházely pošeptat malému Ježíškovi svá přání. Nechyběl ani příchod čertů, andělů a Mikuláše. Závěrečný ohňostroj rozzářil město společně s vánoční výzdobou.

I sobotní akce se nesly v adventním duchu. Kdo si přivstal, mohl ráno vyrazit na Vánoční dárečkování do DDM Smetanka Nový Bor, kde byly připravené dílničky pro malé i velké. Adventní dílničky probíhaly také v Kamenickém Šenově. Krásný program hned od rána si připravila i Českolipská městská knihovna, kde čerti provedli po knihovně děti, které si pak mohly vyrobit vlastní knihu.

Vánoce na zámku

Speciální program připravily na zámcích Lemberk a Zákupy. V zákupském zámku se návštěvníci mohli podívat na letos zpřístupněnou trasu B, kde se dozvěděli mnoho o zvycích šlechticů. „Ani na štědrovečerní tabuli šlechticů nechyběl kapr, připravován byl ale trochu jinak. Šlechta si pochutnávala na takzvaném kapru na černo, který byl prý připravován na švestkách a rozinkách," popsala návštěvníkům průvodkyně v Zákupech. Návštěvníci se také dozvěděli, jak se slavily Vánoce na zámcích v Anglii či dokonce v Japonsku.

Sobotní podvečer nalákal stovky lidí na náměstí do České Lípy. Prodejci u více než šedesáti stánků už od dopoledne nabízeli vše od vánočních vykrajovátek až po dobroty pro domácí mazlíčky. Vonělo zde svařené víno a pražené mandle. Úderem 18. hodiny proběhlo slavnostní rozsvícení vánočního stromu.

Než obyvatelé Českolipska rozsvítili včera večer první svíci na adventním věnci, mohli vyrazit na další akce. Jednou z krásných podívaných byl adventní koncert v Jablonném v Podještědí. Hned po něm se zájemci mohli odebrat na náměstí Míru v Jablonném, kde proběhlo požehnání adventního věnce a také rozsvícení jeho první svíce.

V neděli pak v Mimoni začala už pátá výstava betlémů, kterých jsou v Městském muzeu až do 8. ledna k vidění nejrůznější druhy a velikosti z různorodých materiálů.

Oficiální zahájení adventu se v neděli uskutečnilo i ve Sloupu v Čechách, v Dubé, Sosnové, nebo v Doksech, kde také nechyběl bohatý program ani takzvaný rodinný Vánoční strom, který ozdobili samotní občané.