Například Kutnohorský komorní orchestr si už na sobotu 10. prosince připravil hned dva adventní koncerty. V refektáři Galerie Středočeského kraje GASK zahraje hudbu Antonia Vivaldiho, Georga Fridricha Händela i Arcangela Corelliho. Slavnostní melodie těchto velikánů zazní nejprve na odpoledním koncertě od 16 hodin a posléze na večerním od 19 hodin. Orchestr opět nastudoval melodie ve spolupráci a harfistkou Vandou Šabakovou. V jejím podání zazní harfové koncerty s doprovodem smyčcového orchestru.

Rovněž v sobotu se v kostele sv. Vavřince na Kaňku představí sólista hudebního divadla v Karlíně Karel Bláha. Svým koncertem, který začne v 15 hodin, podpoří opravu zdejšího kostela.

Ve stejný čas se bude konat i další tradiční koncert v kostele sv. Bonifáce v Lochách. Pořádá jej Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská". Vystoupí na něm komorní pěvecký soubor Freetet z Kutné Hory. Kromě českých koled zazní také duchovní písně a spirituály. Chybět nebude ani sváteční slovo, které pronese farářka Českobratrské církve evangelické v Čáslavi, Drahomíra Dušková.

Na své adventní a vánoční koncerty ale pilně trénují také žáci školou povinní. Mezi nimi jsou například děti z pěveckého sboru Červánek. Ty vystoupí v kostele sv. Aloise v Uhlířských Janovicích. Jejich koncert je letos naplánován na 20. prosince od 17 hodin. „Koncert je již velkou tradicí. Pořádáme ho v rámci každoročních projektů školy," řekla ředitelka Dana Bohatcová.

Koncertů, které budou vánočním svátkům předcházet, je ale více. V pořádání adventních a vánočních koncertů nezůstanou pozadu ale ani menší obce na Kutnohorsku. Třetí adventní neděli od 13.30 hodin se v kostele sv. Václava v Dobřeni bude konat koncert Základní školy Suchdol. Hlavního zpěvu se ujme Lucie Mrňáková, na varhany zahraje Viktor Darebný, které sborovým zpěvem doprovodí pěvecký sbor pod vedením Evy Vyhnánkové a Hany Kopečkové.

Poslední adventní neděli se pak v kostele Navštívení Panny Marie na Vysoké uskuteční hvězdně obsazený vánoční koncert, na kterém mimo jiné vystoupí i známá zpěvačka Marcela Březinová. Začátek koncertu je v 15 hodin.

V Chotusicích se adventní koncert uskuteční jen dva dny před Štědrým dnem. Letos se ale změní místo konání a koncert se z kostela sv. Václava přesune do místní sokolovny. Pěvecký sbor z Chotěboře zde začne příchozím zpívat v 18 hodin.

Zajímavý určitě bude i koncert Harmonia Kuthna Brass Quintett v kostele sv. Jana Nepomuckého. Jde o nově vzniklý žesťový kvintet s repertoárem renesanční a vánoční hudby.

Zřejmě nejočekávanější vystoupení letošních Vánoc ale chystá Učitelský smíšený pěvecký sboru Tyl. Ten vystoupí nejdříve v úterý 13. prosince v klášteře v Sedlci a posléze se bude připravovat na Rybovu mši vánoční, se kterou vystoupí 26. prosince v chrámu sv. Barbory.

Adventní a vánoční koncerty

10. prosince od 16 a 19 hodin: Kutnohorský komorní orchestr, GASK Kutná Hora

10. prosince od 15 hodin: Karel Bláha, kostel sv. Vavřince na Kaňku

10. prosince od 15 hodin: pěvecký soubor Freetet, kostel sv. Bonifáce v Lochách

11. prosince od 13.30 hodin, pěvecký sbor ZŠ Suchdol, kostel sv. Václava v Dobřeni

13. prosince a 19. prosince od 18 hodin: ZUŠ Kutná Hora, kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

13. prosince od 19 hodin: Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl,konvent kláštera v Sedlci

17. prosince od 15 hodin: vánoční koncert, kostel Navštívení Panny Marie na Vysoké

17. prosince od 17 hodin: Věnovanka, Dusíkovo divadlo Čáslav

17. prosince od 17 hodin: Harmonia Kuthna Brass Quintett, kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

17. prosince od 18 hodin: Cantica, kostel Matky Boží Na Náměti v Kutné Hoře

17. prosince od 19 hodin: Lucie Zhory a Mirek Balán, Dačického dům v Kutné Hoře

18. prosince od 16 hodin: sbor Marcely Radoměřské, GASK Kutná Hora

20. prosince od 17 hodin: sbor Červánek, kostel sv. Aloise v Uhlířských Janovicích

20. prosince od 17 hodin: Richard Pachman a Dita Hořínková, Městská knihovna Kutná Hora

22. prosince od 18 hodin: pěvecký sbor Doubravan, sokolovna v Chotusicích

26. prosince od 14 hodin: Jan Karban, Šárka Kvasničková , Adam Svoboda, Blues Café v Kutné Hoře

26. prosince od 15.30 hodin: Rybova mše, chrám sv. Barbory v Kutné Hoře