Vánoční koncerty na Kutnohorsku přinesou koledy i Rybovu mši

Kutnohorsko - K vánočním svátkům patří koledy a hudba a letošní advent na Kutnohorsku to více než potvrzuje. Než nastane Štědrý den, uskuteční se tam celá řada koncertů s vánoční tematikou. Vystupovat v kostelech i koncertních sálech budou děti ze základních uměleckých škol, vokální seskupení, orchestry i sólisté.

9.12.2016
SDÍLEJ:

Ilustračí fotoFoto: DENÍK/Radka Kočová

Například Kutnohorský komorní orchestr si už na sobotu 10. prosince připravil hned dva adventní koncerty. V refektáři Galerie Středočeského kraje GASK zahraje hudbu Antonia Vivaldiho, Georga Fridricha Händela i Arcangela Corelliho. Slavnostní melodie těchto velikánů zazní nejprve na odpoledním koncertě od 16 hodin a posléze na večerním od 19 hodin. Orchestr opět nastudoval melodie ve spolupráci a harfistkou Vandou Šabakovou. V jejím podání zazní harfové koncerty s doprovodem smyčcového orchestru.

Rovněž v sobotu se v kostele sv. Vavřince na Kaňku představí sólista hudebního divadla v Karlíně Karel Bláha. Svým koncertem, který začne v 15 hodin, podpoří opravu zdejšího kostela.

Ve stejný čas se bude konat i další tradiční koncert v kostele sv. Bonifáce v Lochách. Pořádá jej Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská". Vystoupí na něm komorní pěvecký soubor Freetet z Kutné Hory. Kromě českých koled zazní také duchovní písně a spirituály. Chybět nebude ani sváteční slovo, které pronese farářka Českobratrské církve evangelické v Čáslavi, Drahomíra Dušková.

Na své adventní a vánoční koncerty ale pilně trénují také žáci školou povinní. Mezi nimi jsou například děti z pěveckého sboru Červánek. Ty vystoupí v kostele sv. Aloise v Uhlířských Janovicích. Jejich koncert je letos naplánován na 20. prosince od 17 hodin. „Koncert je již velkou tradicí. Pořádáme ho v rámci každoročních projektů školy," řekla ředitelka Dana Bohatcová.

Koncertů, které budou vánočním svátkům předcházet, je ale více. V pořádání adventních a vánočních koncertů nezůstanou pozadu ale ani menší obce na Kutnohorsku. Třetí adventní neděli od 13.30 hodin se v kostele sv. Václava v Dobřeni bude konat koncert Základní školy Suchdol. Hlavního zpěvu se ujme Lucie Mrňáková, na varhany zahraje Viktor Darebný, které sborovým zpěvem doprovodí pěvecký sbor pod vedením Evy Vyhnánkové a Hany Kopečkové.

Poslední adventní neděli se pak v kostele Navštívení Panny Marie na Vysoké uskuteční hvězdně obsazený vánoční koncert, na kterém mimo jiné vystoupí i známá zpěvačka Marcela Březinová. Začátek koncertu je v 15 hodin.

V Chotusicích se adventní koncert uskuteční jen dva dny před Štědrým dnem. Letos se ale změní místo konání a koncert se z kostela sv. Václava přesune do místní sokolovny. Pěvecký sbor z Chotěboře zde začne příchozím zpívat v 18 hodin.

Zajímavý určitě bude i koncert Harmonia Kuthna Brass Quintett v kostele sv. Jana Nepomuckého. Jde o nově vzniklý žesťový kvintet s repertoárem renesanční a vánoční hudby.

Zřejmě nejočekávanější vystoupení letošních Vánoc ale chystá Učitelský smíšený pěvecký sboru Tyl. Ten vystoupí nejdříve v úterý 13. prosince v klášteře v Sedlci a posléze se bude připravovat na Rybovu mši vánoční, se kterou vystoupí 26. prosince v chrámu sv. Barbory.

Adventní a vánoční koncerty

10. prosince od 16 a 19 hodin: Kutnohorský komorní orchestr, GASK Kutná Hora

10. prosince od 15 hodin: Karel Bláha, kostel sv. Vavřince na Kaňku

10. prosince od 15 hodin: pěvecký soubor Freetet, kostel sv. Bonifáce v Lochách

11. prosince od 13.30 hodin, pěvecký sbor ZŠ Suchdol, kostel sv. Václava v Dobřeni

13. prosince a 19. prosince od 18 hodin: ZUŠ Kutná Hora, kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

13. prosince od 19 hodin: Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl,konvent kláštera v Sedlci

17. prosince od 15 hodin: vánoční koncert, kostel Navštívení Panny Marie na Vysoké

17. prosince od 17 hodin: Věnovanka, Dusíkovo divadlo Čáslav

17. prosince od 17 hodin: Harmonia Kuthna Brass Quintett, kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

17. prosince od 18 hodin: Cantica, kostel Matky Boží Na Náměti v Kutné Hoře

17. prosince od 19 hodin: Lucie Zhory a Mirek Balán, Dačického dům v Kutné Hoře

18. prosince od 16 hodin: sbor Marcely Radoměřské, GASK Kutná Hora

20. prosince od 17 hodin: sbor Červánek, kostel sv. Aloise v Uhlířských Janovicích

20. prosince od 17 hodin: Richard Pachman a Dita Hořínková, Městská knihovna Kutná Hora

22. prosince od 18 hodin: pěvecký sbor Doubravan, sokolovna v Chotusicích

26. prosince od 14 hodin: Jan Karban, Šárka Kvasničková , Adam Svoboda, Blues Café v Kutné Hoře

26. prosince od 15.30 hodin: Rybova mše, chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Autor: Hana Kratochvílová

9.12.2016
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 15 000 Kč Vychovatelé pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami vychovatel - speciální pedagog. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 27940 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Odborná a pedagogická způsobilost podle zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a změně některých zákonů, asistentak pedagoga speciální třídy pro žáky se zdravotním postižením na 0,75 úvazku. Pracoviště: Základní škola, blatná, holečkova 1060, Holečkova, č.p. 1060, 388 01 Blatná. Informace: Radka Kocúrová, +420 383 422 881. Služby - Úklid servisu 18 000 Kč Do společnosti Auto Jarov hledáme nové kolegy/kolegyně na pozici pracovník/pracovnice úklidu. Náplní práce je zajištění čistoty autosalonů a sociálního zařízení. Pracuje se na směny po-pá ranní: 6.00-14.30hod. a 1x do týdne odpolední: 6.00-18.00h. a 1x sobota do měsíce 7.00-14.00hod. Možnost kratšího úvazku i práce na dohodu (128 Kč/h). Zdravotnictví - Pečovatel, ošetřovatel 20 000 Kč Hledáme pracovníky na pozice pečovatel - pracovník v sociálních službách, pro naše zařízení Domov se zvláštním režimem - Telč. 12hodinové směny (denní, noční). Technika a elektrotechnika - Technik kolejových vozidel 33 300 Kč Společnost Rail clinic s.r.o. přijme do svých řad zaměstnance pro pozici technik oprav pro mobilní servis nákladních vagonů. Předchozí znalost kolejových vozidel, řidičský průkaz a svářecí průkaz výhodou. Nástup možný ihned.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál