Znovu se budou konat před hotelem Thermal a organizátoři z městské společnosti KV City připravili až do Vánoc bohatý program. Trhy skončí 1. ledna. „Prodloužili jsme je kvůli turistům a lázeňským návštěvníkům, kteří během tohoto svátečně laděného období Karlovy Vary navštíví," vysvětlil jednatel KV City Lukáš Červený. Ve všední dny budou atmosféru trhů zpestřovat soubory základních, uměleckých i mateřských škol. Hlavní program včetně koncertů populárních kapel a zpěváků, Petra Koláře, Petra Jandy či Kamila Střihavky bude ale podle Lukáše Červeného vždy o víkendech. Například v sobotu 3. prosince budou lidé ochutnávat delikatesy Ládi Hrušky, v sobotu 17. prosince se bude konat průvod světlonošů s anděly a nebe rozsvítí ohňostroj, ale připraveny jsou i akce pro rodiny s dětmi. Primátor Kulhánek všem doporučuje koncerty skupiny Pískomil se vrací. Ta prý pobaví každého a primátor ji přirovnal ke Kašpárkovi v rohlíku.

Rozpočet vánočních trhů činí 1,6 milionu, tedy stejně jako v loňském roce. Vánoční sortiment budou prodejci nabízet v šestadvaceti stáních, připraveny jsou soutěže pro děti, tvůrčí dílny, rej masek i dětská divadélka. Děti se mohou těšit i na kolotoč i vláček, ale bruslit se letos nebude. Umělé kluziště organizátoři zrušili. Náměstek Čestmír Bruštík (nez.) přislíbil, že trhy před Thermalem budou letos lépe nasvíceny, ale podrobnější být nechtěl. „Nechte se překvapit," tajemně odpověděl. Každá adventní neděle bude mít svého rozsvětlovače, tedy politiky, kteří postupně rozsvítí adventní svíce. První zapálí primátor Kulhánek, který návštěvníkům nabídne onu chutnou zelňačku s klobásou, kterou prý osobně uvaří. Druhý advent bude patřit náměstkovi Bruštíkovi, který slavnostní chvíli doplní vánočkou. S jejím pečením prý bude pomáhat. Na náměstka Jiřího Klsáka čeká kromě zapálení třetí adventní svíce cukroví, které prý bude muset sám upéct, jak škodolibě uvedli primátor Kulhánek a náměstek Bruštík. A náměstek Michal Riško? Ten bude podle svých kolegů na svařáku. Ale svíci zapálí také. Ani letos nebudou na trzích chybět oblíbené fotosoutěže výrobků dětí, jejichž vítězové budou vyhlášeni každou neděli. Prvním tématem bude čert a Mikuláš a fantazii se meze nekladou. U stánku se svařákem budou oblíbené hrnečky, které si návštěvníci buď mohou koupit nebo půjčit proti záloze 50 korun.

A pokud jde o vánoční strom, mohutný smrk se od včerejška tyčí na prostranství před hotelem Thermal na místě, kde se opět uskuteční vánoční trhy. A o parádní jehličnan se město nemusí bát ani do budoucna. Už teď jsou vytipovány dva.

„Jeden krásný strom nám nabídla paní z Chodova, odkud byl strom v loňském roce. Letos ale dostal přednost smrk od karlovarské Církve českobratrské husitské. Je zdravý, ale byl nakloněný a hrozilo, že by mohl na objekt spadnout," uvedl náměstek primátora Čestmír Bruštík.

Strom z Chodova je tedy v pořadí. A další roste v Doubí, odkud rovněž přišla nabídka.

Letošní karlovarský vánoční smrk má kolem patnácti metrů a je o něco vyšší než loňská jedle. Sehraná parta zaměstnanců Správy lázeňských parků ho na místo usadila včera odpoledne.