Dvacetimetrový smrk ztepilý bude letošním vánočním stromem pro Českou Lípu. Na náměstí T. G. Masaryka přijel už dnes z Beškova u Dubé. Městu jej zdarma věnovali manželé Soukupovi.

„Světelné prvky na stromku budou v bílé barvě, dekorace pak červené a zlaté. Slavnostní rozsvícení s bohatým kulturním programem se chystá na sobotu 26. listopadu," říká mluvčí českolipské radnice Monika Bayerová.

Hlavní hvězdou sobotního zahájení adventu bude zpěvák Ondřej Ruml, který vystoupí společně s Jazzovou farmou ze Základní umělecké školy Česká Lípa v půl šesté odpoledne. Vystoupí také skupiny Flám, Pegas, Poutníci, Trio Consonanza nebo Českolipský dětský sbor. Program na náměstí však odstartuje už v deset hodin, kdy začne adventní trh. Ten bude v centru Lípy probíhat stejně jako v loňském roce až do 23. prosince a doprovodí jej několik koncertů místních škol i kapel.

„Kulturní program na celý advent včetně jeho technického zabezpečení bude stát 435 000 korun. Na rozsvícení stromečku, ale i další akce na náměstí, budeme letos poprvé zvát i prostřednictvím relace v městském rozhlase," dodává Monika Bayerová.

Andělé v Boru

Do vánočního hávu se začala oblékat i další města a obce na Českolipsku. V Novém Boru ozdobili vánoční strom již uplynulý pátek a i tady chystají na jeho rozsvícení bohatý program. Proběhne už v pátek 25. listopadu od 16.30 a jeho vrcholem bude tradiční přílet andělů z kostela. Nejen děti se mohou těšit také na Ježíškovu poštu, čertovskou kovářskou dílnu, vánoční zpívání s pěveckým sborem Camella, živý betlém a ohňostroj.

„Lidé si mohou vyfotit živý betlém divadelního spolku OSLI Česká Lípa. Ti odvážní se mohou přiblížit i k čertovské kovářské dílně, kde si mohou zakoupit například vánoční zvonek vyrobený přímo čertem," láká Ilona Rejholcová z Kultury Nový Bor, která společně s městem akci pořádá.

V průběhu akce mohou lidé nosit pamlsky pro zatoulané psy a kočky k jejich speciálnímu stromku, který bude stát v blízkosti tribuny. Získané dárky poté pracovníci města odvezou do útulků, s nimiž má město uzavřenou smlouvu.

Na neděli chystají slavnostní rozsvícení stromu v Doksech, kde si pro místní město připravilo několik novinek. K vidění bude dřevěný betlém a spolu s velkým stromem se rozsvítí také několik malých, které si ozdobí místní školy a školky. O pátku bude připraven také tzv. dokský rodinný strom, který si ozdobí občané sami. Kdokoli může přijít s ozdobou z vhodného materiálu, aby vydržela co nejdéle, a stromek zkrášlit.