Hned pět stromů zdobí a osvětluje s doprovodným programem radnice Brna-severu. Svůj mají Soběšice, Lesná, Černá Pole a další čtvrti. „Na osvětlení letos vynaložíme asi tři sta tisíc korun," vyčíslil mluvčí radnice Martin Ingr. Slavnostní rozsvícení museli rozložit na týden na přelomu listopadu a prosince.

Počtem ozdobených stromů začíná Brnu-severu konkurovat Bystrc. K obvyklým dvěma přibyl letos třetí. Před radnicí najdou lidé dva stromy a další postaví na Horním náměstí. Kvůli jejich počtu ale na čas v Bystrci vznikl i spor. „Není mi jasné, proč potřebujeme dva vánoční stromy před radnicí," uvedla už dřív opoziční zastupitelka Hana Jindrová.

Už dnes se rozsvítí stromy v Líšni. A to dva na náměstí Karla IV. a před radnicí. „Stromy jsme dostali darem od jedné obyvatelky, která je nechala pokácet na zahradě," informoval starosta Břetislav Štefan. Za výzdobu každého z nich utratí městská část asi čtyřicet tisíc korun, ale ozdobné řetězy podle starosty využijí několik následujících let.

Tradičně darem získalo Brno vánoční strom na náměstí Svobody. Patnáct a půl metru vysokou jedli věnoval lesní podnik Masarykův les Křtiny. A také tradičně u něj bude vybírat Červený kříž peníze na dobročinné účely. „Letošní změna je, že jsme nedělali anketu mezi lidmi ohledně výběru stromu. Neměli jsme jich tolik, a navíc se ukázalo, že volba veřejnosti není úplně ideální," sdělila mluvčí turistického a informačního centra Gabriela Peringerová.