Název Zrození považují vystavovatelky za srozumitelný - připomíná jak narození božího dítěte, tak prostřednictvím souboru keramických kachlí Veroniky Hejhalové zázrak zrození obyčejného člověka.

PŘI PŘÍPRAVĚ výstavy ještě nevěděla Věrka Dlouhá, zda do vernisáže stačí vypálit v peci keramické anděli a doplnit jimi svůj výstavní prostor v muzeu. Zdroj: Marie BřeňováVěra Dlouhá odhaduje, že pro prezentaci na dvě předvánoční akce v muzeu vyrobila za pomoci maminky kolem stovky adventních věnců. „Při aranžmá dávám většinou přednost přírodním materiálům - mechu, lišejníku, šiškám, kůře a jemným bílým barvám," uvedla. Nepopírá, že při zdobení adventních věnců má ráda i červené, stříbrné nebo zlaté doplňky.

„Keramiku dělám s mentálně postiženými dívkami z nalžovického zámku v sociálně-terapeutických dílnách a vedu také keramický kroužek pro děti i dospělé ve 2. ZŠ Propojení. Zvláště s dětmi tvoříme dost často na hrnčířském kruhu," upozornila Dlouhá. V muzeu ale představuje většinou keramické objekty, které vznikly modelováním.

„Teď je takové období, kdy jsme tvořili anděly, jak ve škole Propojení, tak v Nalžovicích," dodává s tím, že si ještě není několik hodin před vernisáží jistá, zda je stačí včas vypálit v peci a doplnit jimi svůj výstavní koutek.

„K andělské tématice mě dovedlo jedno těžké období mého života,“ svěřila se Blanka Veselá. Andělíček u pootevřených dveří patří k obrazům, které má nejvíc ráda. Zdroj: Marie Břeňová„Je to moje premiéra," připouští Blanka Veselá, sestra Věry Dlouhé. „Věrka mi nabídla, zda se nechci k ní a k Veronice Hejhalové připojit. Byla to pro mě výzva a hned od února jsem začala malovat obrazy. Zajímají mě nejrůznější motivy - zvířata, děti,… Jsou tady také zastoupeny, ale převládají andělé," uvedla.

„K andělské tématice mě dovedlo jedno těžké období mého života - do obrazů jsem vyjadřovala svoje pocity a tvorba mi pomohla překonat tuto životní etapu. Malování mi dodávalo sílu," řekla autorka.

Z keramiky Veroniky Hejhalové přímo čiší láska k české krajině. Vtiskla jí do starých chaloupek na kopcích, do zvoniček, kapliček, kostelíků i postav nejen velkého betlému a jeho jednotlivých postav, ale i do samostatných objektů zvoniček. Také ona tu má svého anděla. Její keramický posel je součástí betlému a zvěstuje narození Ježíška.

Návštěvníky nepochybně upoutá i jiný příběh zrození - etapy vývoje nového človíčka srozumitelně umělecky ztvárnila v souboru kachlí. Potvrdila, že jsou proto prodejné pouze jako celek. „Předloni jsem v muzeu vystavovala dvanáct apoštolů," připomněla.

Veronika Hejhalová je původním povoláním projektantka. „Od deseti let jsem měla sen tvořit keramiku a ten se mi po letech splnil. Hodně jsem si přála také mít hrnčířský kruh a za první porodné jsem si jej koupila," svěřuje se. „Hrnečky na něm ale točím jen výjimečně, raději vytvářím velké předměty do zahrad," dodala.

Marie Břeňová