Vesnice na Hornolidečsku a jižním Valašsku čekají mikulášské obchůzky

Hornolidečsko, Valašsko - Nadcházející víkend se na Hornolidečsku a jižním Valašsku ponese ve znamení obchůzek čertovských družin. Mezi domy budou vedle čertů v maskách z ovčí kůže a s rohy, zvonci či ježovinou a Mikulášů či svatých procházet také postavy laufra, košuta, koníka či smrtky.

2.12.2016
SDÍLEJ:

Čerti z Horní Lidče. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Fojtík

Študlov sobota 3. 12.
Valašské Příkazy sobota 3. 12.
Horní Lideč sobota a neděle 3. a 4. 12.
Lidečko neděle až úterý 4. až 6. 12.
Lužná neděle 4. 12
Valašská Polanka sobota a neděle 3. a 4. 12.
Střelná pondělí a úterý 5. a 6. 12.
Francova Lhota pátek a sobota 2. a 3. 12.
Valašská Senice sobota 3. 12.
Lačnov sobota a neděle 3. a 4. 12.

Jako první „vyletí" čerti už dnes ve Francově Lhotě. Družina bude oproti minulým rokům početnější. „Přibylo několik nových dobrovolníků. Tudíž místo obvyklého počtu dvaceti lidí bude družina čítat asi pětatřicet členů," prozradila Drahomíra Trchalíková z obecního úřadu ve Francově Lhotě.

V pátek je naplánovaná obchůzka v dolní části vesnice, v horní části budou čerti pouštět hrůzu v sobotu. „V sobotu večer se pak také v místním kulturním domě koná taneční zábava. K tanci a poslechu zahraje skupina Sára," doplnila Trchalíková.

Přípravy na tradiční obchůzku vrcholí také ve Valašských Příkazech. „Čertovská družina si upravuje kostýmy a vaří čertovský nápoj," ujišťují tamní pekelníci. Po vesnici se rozeběhnou v sobotu stejně jako ve Valašské Senici. „Naše družina bude mít asi patnáct členů," řekl Seničan Lukáš Surovec.

Po celý víkend bude možné potkat družinu v děsivých maskách také ve Valašské Polance či Lačnově. „Čertovskou družinu bude tvořit asi čtyřicet lidí. Rozdělí se na dvě skupiny. Jelikož k družině přibylo pár nových čertů, obstarali jsme i nové kostýmy. Zbytek kostýmů prošel jen běžnými úpravami," prozradil Petr Filgas z Valašské Polanky. Dodal, že v sobotu večer se koná v kulturním domě Mikulášská zábava, na které k tanci a poslechu zahraje kapela Headmaster.

Lačnovští čerti se letos budou věnovat čistě své vesnici. „Některé roky vypomáhali na klobuckém jarmeku, letos ale zůstávají doma," potvrdila starostka Lačnova Marie Vlčková.

Pošlete nám své snímky čertovských skupin na: redakce.valassky@denik.cz Rádi je zveřejníme.

Autor: Michal Burda, Eva Lukášová

2.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Kuchař/ka na krátký/dlouhý týden 30 000 Kč Do nové restaurace "Stodola Herink" v Herinku u Průhonic, přijmeme kuchaře nebo kuchařku na krátký/dlouhý týden. Nabízíme 30.000 Kč/měsíc čistého, vše na výplatní pásce, bonusy a benefity, přátelské prostředí a práci v nově a skvěle vybavené kuchyni s nejmodernějšími technologiemi. Administrativa - Administrativní pracovnice 16 000 Kč Administrativa Přijmeme administrativní pracovnici do řeznictví v ČB. Pracovní náplň je vedení interního účetnictví (pokladna, sklad - program winshop, související administrativa). Pracovní doba: 11h – do 18:30. Praxe výhodou, nástup možný ihned. Zaměstnancům dáváme stravenky, plat je jim zasílán do 5. dne v měsíci, jsme schopni zajistit i bydlení. Obchod - Prodavačka na čerpací stanici 27 000 Kč Přijmu pokladní na čerpací stanici KM Prona na Průmyslové ulici v Praze 10 u stanice autobusu. Práce na denní a noční směny, krátký/dlouhý týden. Příplatky za noční směny a za víkendy. Stavebnictví - Hledáme mistry 39 200 Kč Hledáme mistry Hledáme vedoucí prací - mistry pro práce na železničním svršku pro provozovny P10 Vršovice a Benešov u Prahy. Místem práce je Pha a blízké okolí. Nástup možný ihned. Jednosměnný provoz, pracovní doba 6,30-15,00 hodin. Bonusy - 13. plat, příspěvek na životní pojištění 2.500 Kč měs., předdovolenkový příspěvek, cestovní náhrady, 25 dní dovolené, proplacení přesčasových hodin.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY