Kdo chtěl, mohl u vstupu vhodit do kasičky libovolnou částku na pomoc téměř tříletému Honzíkovi z Mnichova Hradiště, který se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky a lékaři mu v půlroce diagnostikovali také opoždění psychomotorického vývoje a epilepsii.

Setkání přiblížil v rozhovoru hlavní organizátor Aleš Janatka, členem spolku Žijeme pro Hradiště.

Kolik návštěvníků v letošním roce poslalo balonkem své přání Ježíškovi?

Odhaduji, že to je něco kolem čtyř stovek lidí. Svá přání psaly opět převážně děti, dospělí však mnohdy nezůstali pozadu.

V pořadí šlo již o třetí ročník a tak mi nedá nezeptat se, zda tu na příchozí nečekala třeba nějaká novinka.

Vypouštění balonků mělo stejný scénář, kdo chtěl, mohl ochutnat svařené víno, případně si pochutnat na sladkostech. Nicméně jsme nechtěli, aby byla přání jen materiální, a tak jsme akci spojili i s dobročinnou věcí. Lidé zde mohly přispívat i na uzdravení těžce nemocného Honzíka. Řada návštěvníků také k nebi poslala toto přání.

Když se vrátím k premiérovému ročníku, který se uskutečnil v roce 2014, tak se jedno přání uvedené u balonku podařilo splnit. Připomněl byste tento šťastný okamžik?

Tehdy z Mnichova Hradiště doletělo přání až do polské Czestochowe, kde ho při procházce náhodou našel Zbigniew Stawiarski. Patřilo jedenáctileté Elišce Vanišové z Prahy, která dle vzkazu u balonku chtěla pod stromeček dostat papouška, telefon a oblečení.

Inspiroval tento zvyk Czestochowou, aby také pořádala vypouštění balonků?

Ano, první ročník této akce se na polské straně uskutečnil již minulý týden, i když v trochu jiném ražení. Při této příležitosti měli ozdobený vánoční strom a akci doprovázelo i několik jejich tradic, kterou jsou od těch českých odlišné.

A jaký osud předpovídáte letošním balonkům. Myslíte, že přání někdo najde?

Myslím si, že je velká pravděpodobnost, aby vzkaz z balonku někdo našel. Nicméně, je ale otázka, jestli dotyčný bude mít snahu se s námi zkontaktovat a přání splnit. To ale není to hlavní. Podstatné je, že děti mají z tohoto zvyku radost, že věří na Ježíška a že se nás na farské zahradě v období adventu tolik sešlo.