Začínají vánoční trhy. Máme se bát?

Praha - Evropská města kvůli přetrvávající hrozbě terorismu připravují přísnější ostrahu vánočních trhů. Praha navíc počítá i se speciálním týmem, který se zaměří na kapsáře. Po loňských teroristických útocích v Paříží zachvátila evropské metropole panika. Před otevřením vánočních trhů většina z nich výrazně zvýšila bezpečnostní opatření. K tomuto kroku se tehdy připojila i Praha.

26.11.2016
SDÍLEJ:

Policisté a záchranáři dohlížejí na adventní trhy. Ilustrační foto. Foto: ČTK/ Michal Kamaryt

Také letos už mnohá města ohlásila přísnější ostrahu v ulicích. Organizátoři proslulých a mezi Čechy oblíbených vánočních trhů v bavorském Norimberku pak chystají přísnější opatření než minulý rok.

A to mimo jiné v reakci na teroristické útoky v nedalekých městech Würzburg a Ansbach letos v létě. V ulicích se především objeví více strážníků, hlavní příjezdové cesty k trhu zahradí policejní auta.

Trhy budou procházet hlídky 

Jako rizikové z hlediska bezpečnosti vyhodnotila nadcházející vánoční trhy i česká metropole. Vytipovaná náměstí v Praze tak bude hlídat více strážníků a policistů než obvykle.

Stánky s vánočním sortimentem budou stát v centru města nejen na Staroměstském a Václavském náměstí, ale také třeba na náměstí Republiky. Policejní hlídky se zaměří i na další místa s vyšší koncentrací lidí, tedy na obchodní centra a městskou hromadnou dopravu.

Kriminalisté zacílí na kapsáře

Zdaleka nejde jen o hrozbu terorismu. V pohotovosti budou také kriminalisté, kteří se zaměří na kapsáře. „Lidé se více než na své osobní věci soustředí na dárky k Vánocům pro své blízké. Proti kapsářům, kteří využívají předvánočního shonu a větší zranitelnosti potenciálních obětí, bude i tento rok operovat v ulicích speciální tým," sdělil radní pro bezpečnost Libor Hadrava.

Podobně jako loni nedoprovodí z bezpečnostních důvodů sobotní začátek trhů slavnostní rozsvícení stromu. Místo toho bude večer denně každou hodinu připravena krátká světelná show.

Čtěte také: Uniforem přibude, kapsářů však také

Autor: Matěj Ludvík

26.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál