Podle některých Břeclavanů je přesun stánků na škodu. „Na pěší zóně před gymnáziem to mělo dobrou atmosféru a několikaletou tradici. Navíc to bylo blízko vlakového nádraží, takže se tam stavovali i lidé, kteří mířili na vlak nebo šli z nádraží," zmínil výhody předchozího stanoviště trhů například Vlastimil Krmíček. Podle něj je kulturní dům daleko od nádraží a neprochází tudy tolik lidí.

Naopak Pavlína Hubačková má za to, že změna místa nebude mít na úspěšnost trhů velký vliv. „Ale že bude jejich součástí i vánoční strom, je super. Ještě to zvýrazní vánoční atmosféru," ocenila nápad Hubačková.

O změně místa rozhodla rada města. „Historicky už před kulturním domem vánoční trhy začátkem devadesátých let byly. Řekli jsme si, že to vyzkoušíme," řekl břeclavský místostarosta Svatopluk Pěček.

V Břeclavi totiž chybí klasické náměstí. „V minulých letech byl vánoční strom u kostela v centru města trochu ošizený a bokem dění. Na pěší zóně zase strom chyběl. Nyní by právě okolo něj mělo vyrůst vánoční městečko," uvedl Pěček s tím, že pokud se změna neosvědčí, může se město vrátit ke starému modelu.

Zatěžkávací zkouška to bude i pro pořádající Městské muzeum a galerii Břeclav. „Určitě je dobře, že budou trhy i strom na jednom místě. Ale jestli to bude úspěšnější než na pěší zóně, uvidíme asi až po akci," tuší ředitel muzea Petr Dlouhý. Před Deltou se objeví všechny stánky, které má město k dispozici.

Vánoční strom už od soboty stojí na prostranství před kulturním domem. Ovšem ještě než se stříbrný smrk první prosincové pondělí v podvečerních šest hodin poprvé rozsvítí, čekají jej korektury. Některé jeho větve totiž dosahují až na zem. „Ještě jej budeme drobně upravovat," potvrdil Dlouhý.

Vánoční trhy začnou v Břeclavi ve středu čtrnáctého prosince. „Příchozí se mohou těšit na pětidenní jarmark s pestrým doprovodným programem. Nebude chybět ani oblíbený starostův svařák. Vše vyvrcholí na zlatou neděli, kdy zahraje Jiří Zonyga s kapelou Větry z jihu nebo folkoví Poutníci s vánočním programem," doplnil ředitel.